עבודות.קום

יום שלישי, 18 ביוני 2013

עבודות בנושא רשתות חברתיות מקוונות


רשתות חברתיות הינו מושג סוציולוגי במקורו המתייחס למעגלים החברתיים השונים שסובבים את האדם ואשר מתקיימים בינהם קשרי גומלין שונים. מעגלים אלה כוללים משפחה, חברים, קהילה, מפלגות פוליטיות, ארגונים וכד'.
מטבע הדברים, נושא הרשתות החברתיות נחקר במסגרת מדעי החברה בתחומי ידע כמו סוציולוגיה, פסיכולוגיה ואנתרופולוגיה, וגם בתחום של תקשורת ומנהל עסקים.

תחום הסוציולוגיה יתמקד בחקר הרשתות החברתיות, התפתחותן, המבנה שלהן וקשרי הגומלין בינהן וכל זאת ברמת החברה, בעוד שהפסיכולוגיה תתמקד יותר בהשפעות של רשתות חברתיות על נפשו של הפרט. דוגמא לנושא מחקר סוציולוגי/פסיכולוגי הן הקהילות הוירטואליות באינטרנט (כמו בפורומים, בפייסבוק).
תחום מנהל העסקים, ובעיקר תחומי השיווק והפרסום, משתמש בממצאים סוציולוגיים על מנת למצוא ולפתח שיטות להגברת מכירות ולפיתוח שיטות שיווק ופרסום יעילות שיביאו לרווחים גבוהים יותר לפירמה.

עם התפתחות האינטרנט החל להתרחב העולם החברתי של האדם ונפרצו מחסומים גיאוגרפיים, תרבותיים וחברתיים. החלו להופיע פורומים מקוונים בכל נושא שמשכו אליהם גולשים רבים, מכל מקום אפשרי. התופעה קיבלה דחיפה משמעותית מאוד עם הופעתן של הרשתות החברתיות המקוונות ובעיקר הרשת החברתית "פייסבוק".
הרשתות הללו ("מדיה חברתית") מהוות פלטפורמה לפעילויות חברתיות אינסופיות: הכרת חברים, מציאת עבודה, היכרויות רומנטיות, הפצת רעיונות וחידושים ועוד ועוד. הכח של הרשתות מושך אליהן כמובן גם מפרסמים שעושים שימוש בפרסומות מובנות ובמשתמשים מסויימים כמקדמי מוצרים.

בעבודות אקדמיות - סמינריוניות או אחרות - ניתן לעסוק במגוון רחב של נושאים, וזאת בהתחשב בתחום הלימודים כמובן.
עבודה שתעסוק בנושא מן ההיבט הסוציולוגי יכולה לבחון את מושג הקהילתיות בעידן של רשתות חברתיות מקוונות; ובהיבט הפסיכולוגי ניתן לבחון את השפעתה של הרשת החברתית על ההערכה העצמית. נושא נוסף לעבודה יכול להיות השפעה של הפעילות ברשתות המקוונות על בני נוער - "דור המסכים".

בנוסף, הרשתות החברתיות המקוונות עלו לכותרות בשנים האחרונות בהקשר של המחאות החברתיות בעולם - החל ממצרים ב-2011 ועד ברזיל ב-2013. מידת השפעתן ואופן השפעתן על האירועים הם נושאים מעניינים מאוד לעריכת מחקרים.

בחיפוש מקורות לעבודה ניתן להשתמש ב"גוגל סקולר" שהוא כלי לחיפוש חומר ומקורות אקדמיים בנושא: http://scholar.google.co.il/scholar?q=facebook&btnG=&hl=iw&as_sdt=1%2C5&as_vis=1.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה